Środowiskowy Dom Samopomocy w Chełmku

Kategoria: Uncategorised Opublikowano: piątek, 22, sierpień 2014 janusz

Witamy na stronie ŚDS Pobyt Dzienny A

 

 Środowiskowy Dom Samopomocy - Pobyt Dzienny A w Chełmku działa na terenie naszego miasta od lutego 1999 roku. Dom jest ośrodkiem wsparcia dla osób, które z powodów problemów ze zdrowiem psychicznym mają trudności w życiu codziennym.Podstawowym zadaniem domu jest rozwijanie umiejętności osób uczestniczących w zajęciach w ŚDS niezbędnych im do samodzielnego życia i integracja ze środowiskiem lokalnym. Uczestnikom Terapii zapewniamy:

1. Profesjonalną pomoc i wsparcie - psychologa, pracownika socjalnego i terapeutów;

2. Zajęcia w grupach warsztatowych takich jak:

* kulinarne

* Trening techniczny/ogrodnictwo

* komputerowe

* plastyczne/malarskie

* teatralne

* muzyczne

3. Zajęcia integracyjne prowadzone w formie Klubu Integracyjnego "Bratek", których    celem jest podtrzymywanie i rozwijanie więzi z rodziną i kontaktów ze środowiskiem lokalnym oraz kształtowanie wizerunku osoby z problemami psychicznymi;

4. Zajęcia poza warsztatowe

* wycieczki turystyczno-rekreacyjne

* wyjazdy towarzyskie do innych ŚDS-ów na terenie województwa małopolskiego

* udział w festynach integracyjnych, imprezach kulturalnych i rozrywkowych, zawodach sportowych.

Proponowane formy zajęć są dostosowane do możliwości, potrzeb i zainteresowań Uczestników Terapii. 

 

 

flaga

 

 

 

„20 lecie działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Chełmku oraz obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego”

 

  Uroczystości odbyły się w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku w dniu 11 października 2019r. Na imprezę zostali zaproszeni goście, którzy od początku byli związani z naszym ośrodkiem oraz osoby i instytucje z nami zaprzyjaźnione m. in. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chełmku, Dom Pomocy Społecznej w Bobrku, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy „Raj-Med.” Trzebini, przedstawiciel Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciele powiatu oświęcimskiego, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Chełmku z Burmistrzem Chełmka na czele, byli kierownicy i pracownicy ośrodka. Spotkanie rozpoczęło się słowem wstępu naszego nowego Kierownika Pani Anny Żak-Kopciewicz. Następnie wręczono w ramach podziękowań okolicznościowe statuetki – wykonane w ramach zajęć terapeutycznych środowiskowego domu – osobom i organizacjom, które w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju naszego ośrodka.
  Grupa teatralna „Kameleon” działająca w ramach zajęć terapeutycznych przedstawiła zabawną sztukę pt. „20 lat minęło”, następnym punktem programu był film pt. „Powrócić do społeczeństwa” który został wykonany w ramach warsztatów filmowych prowadzonych w naszym ośrodku.
  Były również prelekcje psychologa oraz lekarza psychiatry. Pani psycholog dr Małgorzata Karpińska-Ochałek mówiła o roli jaką spełnia środowiskowy dom w leczeniu osób z problemami psychicznymi. Natomiast lekarz psychiatra Pan Jarosław Woźniak powiedział kilka słów o depresji, gdyż 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w tym roku poświęcony zapobieganiu samobójstwom.
  Spotkanie zakończyło się uroczystym poczęstunkiem, podczas którego uczestnicy środowiskowych domów i zaproszeni goście mogli wspólnie porozmawiać i powspominać.

 20 lat

Odsłony: 5692